A tradicionális thai masszázs

jivakaTávol-keleti, ősi, tradicionális masszázsfajta, amely több ezer éves hagyományokon alapul.

A thai masszázs célja az izmok nyújtásával, nyomásával, különböző testhelyzetek felvételével, a szabad energiaáramlás biztosítása, fájdalmak és merevségek oldása, rugalmas, hajlékony, elengedett állapot létrehozása.
A Thaiföldön gyakorolt gyógyító masszázs gyökerei Indiában nyúlnak vissza.

Jivaka Kumar Bhacca “a thai masszázs atyja”

Szobrát a mai napig nagy becsben tartják, és tisztelettel övezik. Naponta friss ételt, virágot tesznek mellé, és füstölőt gyújtanak. Minden nap legalább egyszer elmondják a tiszteletére és a saját belső egyensúlyuk érdekében a páli nyelven fennmaradt mantrát.<

Buddha kortársa volt, és az akkori magadhai király, Bimbisara személyes orvosa, 2550 évvel ezelőtt. Buddha személyes barátja volt és szerzetesrend az orvosa, melyről a buddhista szent iratok, a páli kánon (Tripitaka) is megemlékeznek. Kumar Bhacca tanításai valószínűleg a buddhizmus megérkezésével egyidejűleg érkeztek a mai Thaiföld területére, az i.e. 3.-4. században. A legendás hírű ajurvéda, ásványokkal, gyógynövényekkel és különleges technikákkal gyógyított. Ö alapította mag Chiang Mai-ban az első ilyen gyógymódokat, használó korházat, később iskolát is. Az évszázadok során a thai masszázst fenntartották és fejlesztették. A masszázs technikája szájról-szájra terjedt, általában a családokon belül. A kolostorokban s pálmalevéliratokon őrizték a tudást.

A XVIII. században burmai megszállók érkeztek Thaiföldre, és elpusztították az iratok nagy részét. Ami megmaradt, azt a későbbi király, III. Rama 1832-ben összegyűjtette, és a Wat Po falába vésette.

Neki köszönhetően fennmaradt, az energia vonalakat ábrázoló 60 ábra templom falán, ahol ma is látható. Ezek a kővésetek, sematikusan ábrázolják az energia vonalakat, 30 szemből, 30 pedig hátulról.

A kő véseteken kívül a templomok falain rajzokat lehet látni, melyek az energia vonalak mentén láthatók a különböző energia pontok, melyeket a terápiás kezelésekhez használnak.
1836-ban szintén királyi rendelet alapján összegyűjtötték az ősi művészeteket és tudományokat, melyek ugyancsak Wat-Po-ban kaptak helyet, egy újfajta egyetemet létrehozva.

1906-ban, a Nagy V. Rama király uralódása alatt, királyi rendeletre lefordították az összes ősi orvosi tudományt a különböző ősi nyelvekről napjaink thai nyelvére és feljegyezték kézírással, mint a Királyi Orvosi Szöveg Könyv “Tum Ra Pade Sard Songkroah (Chabub Luang)” néven. A könyv tartalmazza akkori tudásanyagot, az energia vonalakat és pontokat, az orvosi tudományokat, a gyógyszerkönyvet és a masszázst. Magában foglalja a speciális masszázsterápiákat a különböző kórtünetekre és betegségekre.
Az ábrákat a hetvenes években szakemberek tanulmányozták, s megállapították, hogy habár néhány anatómiai pontatlanság van rajtuk, gazdag forrásai a thai masszázs gyógyító tudományának, s az energiarendszer leírása pontos. Bemutatják az energiavonalakat és az akupresszúrás pontokat. Az anatómiai ismereteknek kisebb szerepe volt régebben a thai masszázsban, mint az energiarendszer ismeretének. A boncolás tiltott dolognak számított, és a sebészetnek sem voltak hagyományai a legutóbbi időkig. Ma már természetesen sok masszőr mindkettőhöz jól ért. Bangkokban alapítvány van a falusi doktorok
tudásának folyamatos összeszedésére és tanítására.
A thai kormány 1997 óta hivatalosan is elismeri és támogatja a terápiás hatású thai masszázs újraéltetését és gyakorlását.

A thai masszázs hatásai

Hatása egyszerre nyugtató és serkentő. A test meghatározott pontjaira irányuló masszázs elősegíti a teljes relaxációt. Lazító, feszültségoldó, fájadalomcsillapító hatású. Mindenekelőtt azt tapasztjuk, hogy testileg és szellemileg frissebbek, aktívabbak, kiegyensúlyozottabbak leszünk.

Az energiavonalak, meridiánok kezelésének hatására javul a vérkeringés, és a nyirokkeringés, ezáltal elősegíti a szervezet méregtelenítését, a salakanyagok eltávolítását. Stimulálja a vegetatív idegrendszert, a belső szerveket, serkenti azok működését, egyensúlyba hozza a test energiarendszerét. A thai masszázs a test egészében futó tíz fő láthatatlan energiavonal elméletén alapszik.
A nyújtások, “kihúzások” oldják az izmok és az ízületek merevségét, feszültségét, növelik a test rugalmasságát. Masszázs után frissnek, ruganyosnak érezzük magunkat, könnyebben mozgunk, megszűnik izmaink merevsége.

A masszírozást a földön végzik. Ennek az a filozófiai ok, hogy a masszőrnek és a paciensnek egy szinten kell lennie. De nagyon praktikus is, mert megkönnyíti a masszírozást, a masszőr az erőkifejtéshez nem az izomerejét, hanem a testsúlyát és technikai elemeket használ. Nem kell hozzá semmilyen felszerelés, bárhol elvégezhető. A sokoldalú kezelés ideje egy, egy és fél órás teljes testet átmasszírozó a testi és lelki egyensúlyt visszaállító gyógyító foglalkozás.
Thai masszázs gyógyító hatása messze felülmúlja a konvencionális nyugati orvosi terápiákat néhány területen, mint például az asztma, székrekedés, vállmerevedés, szívinfarktus utáni helyreállás, végtagok mozgékonyságának helyreállítása agyvérzés után, hogy néhányat említsünk.

A nyugati masszázstechnikákkal ellentétben a thai masszázsnál nem az izomzat megdolgozása az elsődleges cél, hanem a test energiáinak aktivizálása, ritmikus akupresszúrás nyomásokkal végig a test energiavonalai mentén.
Ha az ember egészséges, az életenergia akadálytalanul áramlik, viszont ha elzáródik az energiaáramlás, zavara hosszabb távon különböző betegségek okozója is lehet.

Rendszeres alkalmazása jó közérzetet biztosít, emellett kiváló gyógyhatása van a szív- és érrendszeri, emésztőrendszeri és mozgásszervi megbetegedések megelőzésére és kezelésére.Thai masszázs gyógyító hatása messze felülmúlja a konvencionális nyugati orvosi terápiákat néhány területen, mint például az asztma, székrekedés, vállmerevedés, szívinfarktus utáni helyreállás, végtagok mozgékonyságának helyreállítása agyvérzés után, hogy néhányat említsünk. A thai masszázs a test egészében futó tíz fő láthatatlan energiavonal elméletén alapszik.Nem az izmokat, hanem az akupunktúrás pontokat ingerlik, pontnyomásos technikával. Az egész testen alkalmazott eljárásnak sajátos koreográfiája van.

Thai masszás a teljes emberre hatással van mély anatómiai és fiziológiai szinten.

A nyugati masszázstechnikákkal ellentétben a thai masszázsnál nem az izomzat megdolgozása az elsődleges cél, hanem a test energiáinak aktivizálása, ritmikus akupresszúrás nyomásokkal végig a test energiavonalai mentén.
Ha az ember egészséges, az életenergia akadálytalanul áramlik, viszont ha elzáródik az energiaáramlás, zavara hosszabb távon különböző betegségek okozója is lehet.
nyito05

Az egész testen alkalmazott eljárásnak sajátos koreográfiája van, a másfél-két órás masszázs során minden testrészen végigmegy a masszőr, a lábujjaktól a fejük búbjáig. Nyújtó gyakorlatokat is tartalmaz, bár nem az izmokra hat. A masszőrök nemcsak tenyérrel és ujjhegyekkel, de térddel, talppal és könyökkel is masszíroznak.

Az energiablokkok felszabadítása által helyreáll a test harmóniája, aktivizálódik öngyógyító ereje, erősödik ez által az immunrendszer, megszabadít a feszültségtől, könnyûnek, felszabadultnak érezzük magunkat.

A masszírozást a földön végzik. Ennek az a filozófiai ok, hogy a masszőrnek és a paciensnek egy szinten kell lennie. De nagyon praktikus is, mert megkönnyíti a masszírozást, a masszőr az erőkifejtéshez nem az izomerejét, hanem a testsúlyát és technikai elemeket használ. Nem kell hozzá semmilyen felszerelés, bárhol elvégezhető. A sokoldalú kezelés ideje két, két és fél órás teljes testet átmasszírozó a testi és lelki egyensúlyt visszaállító gyógyító foglalkozás.

Hatásai

  • relaxáló,
  • nyugtató,
  • pihentető,
  • kikapcsoló,
  • ellazító,
  • feszültség- és fájdalomcsökkentő,
  • egészségmegőrző,
  • fokozza a szervezet öngyógyító mechanizmusait
  • segít a test lelki egyensúly kialakításában
  • pszichoszomatikus terápiás.

A thai masszázs atyja

A thai masszázs atyját jómagam, a munkatársaim és tanítványaim többség csak egyszerűen „Papának” hívjuk. 

Minden nap „áldozunk” az oltáron, akár egy szál virágot, füstölőt, csokit, ételt vagy gyümölcsöt helyezünk el Neki. 

A thai masszázs tanulás előtt:

Na-Mo-Ta-Sa / Pra-Ka-Wa-Toe / Ara-Ha-To/ Sam-Ma-Sam-Phud-Ta-Sa (háromszor)
Ohm-Na-Mo / Che-Va-Ko / Si-Ra-Sa-Ar-Hang / Ka-Ru-Ni-Co / Shap-Pha-Sat-Ta-Nang / Oh-Sa-Ka-Tip-Pha-Man-Tang / Pra-Pha-So / Su Ri-Ya- Tang / Ko-Ma-Ra-Wat-Toe / Pa-Ka-Say-Si / Won-Ta-Mi / Phan-Ti-Toe / Su-May-Tha-Toe / Su-Ma-Na-Ho-Mi

A masszázs előtt:

Na-Mo-Ta-Sa / Pra-Ka-Wa-Toe / Ara-Ha-To/ Sam-Ma-Sam-Phud-Ta-Sa(háromszor)
Sa-Ha-Mut-Ti / Pra-Ka-Wa-Toe / Sam-Ma-Tang / Phat-Ta-Say-Ma-Yang / Sa-Ha-ni Tam-Pho / Ae-Wang-Ae-He / Na-Thod / Mo-Thon / Phud-Khon / Ta-Khueain / Ya-Lueain-Lud-Loi-Hai / Sa-Wa-Ha / Sa-Wa-Ha

 

A meditáció nem a megvilágosodás útja, 
s nem is olyan módszer, amellyel bármit el lehet érni.
A meditáció maga a béke és áldás állapota.
(Dogen)

Ha képes vagy természetes módon megteremteni tudatod összhangját, és úgy érzed, hogy ihletett vagy arra, hogy egyszerűen megnyugodj a tiszta tudatosságban, akkor nincs szükséged semmiféle meditációs módszerre. Még előnytelen is lehet, ha ilyen állapotban megpróbálsz valamiféle módszert alkalmazni.

Van egy tibeti kinyilatkoztatás: „Gompa ma yin, kompa yin”. Ami annyit jelent szó szerint: „meditáció nem létezik, megszokás létezik”. Ez azt jelenti, hogy a meditáció nem más, mint hozzászokni a meditáció gyakorlatához. Azt is mondják: „A meditáció nem valami felé való igyekvés, hanem a benne való természetes feloldódás”. Ahogy egyre többet alkalmazod a módszert, úgy jelenik meg lassan a meditáció. A meditáció nem valami, amit „csinálhatsz”, hanem valami olyasmi, ami magától megtörténik, amikor a gyakorlatot tökéletességre vitted.

Ne feledd azonban: a módszer csak eszköz, nem maga a meditáció. A módszer ügyes gyakorlása segíthet hozzá, hogy a teljes jelenlét tiszta állapotának tökéletességét elérd, ami a valóságos meditáció.

 

Recommended Posts